![](https://petran.xyz/wp-content/uploads/2021/10/03-samouraki-σαμοθρακη_PETRAN.XYZ_.jpg)
ψαρεμα με μασκα | ![]() |
![]() |
Τρίτη,12 Οκτωμβρίου 2021 |
Ένα όμορφο ψάρεμα με καλή απόδοση και πολύ συναρπαστικό είναι με μάσκα και καθετή, που έχει αναπτύξει η φίλη μας η Ρωξάνη και ψαρεύει στην Σαμοθράκη . Αρχικά, απαραίτητα εργαλεία είναι μια μάσκα με καλό αναπνευστήρα, μια πετονιά 50 μέτρα τυλιγμένη σε φελλό, μικρο μολύβι και αρματωσιά με 1 έως 2 αγκίστρια,με σχετικά κοντό παράμμαλο (περίπου25 cm). Είναι πολύ βολικό να έχεις μαζί σου και μια κατασκευή που να επιπλέει (βαρκάκι από φελιζολ)για να έχεις αποθηκευμένα, έτοιμα κομμένα δολώματα,αρματωσιές,νερό, άλλα και κιούρτο-διχτυ για τα ψάρια που πιάνεις και μικρο πανάκι, περισσότερο για να σε βλέπουν οι βάρκες που είναι τριγύρω αν απομακρυνθείς από την ακτή. και τσιπούρες. ΤΕΧΝΙΚΗ: Κατεβάζουμε τα δολωμένα αγκίστρια κοντά στα ψάρια και κουνώντας την πετονιά, τα προκαλούμε να αρπάξουν το δόλωμα. Απαραίτητο συνοδευτικό εργαλείο στον πλωτήρα μας είναι μια χταποδιέρα, αν είναι δυνατόν δολωμένη, εκτός από το παραδοσιακό χοιρινό λίπος και το κοτοπόδαρο ή με φρέσκο πιασμένο σπάρο. Χρειαζόμαστε πάντα ένα μικρο κοφτερό μαχαίρι και ένα μακρύ ξύλο με γαντζο για αχινούς…για να εξασφαλίζουμε και την Αχινοσαλατα μας. Δημοσιεύτηκε από τον χρήστη ΠΕΤΡΟ ΡΕΜΠΟΤΗ
|